Jak si vybrat vaše nové SCHAEFF rýpadlo?

Jak si vybrat vaše nové SCHAEFF rýpadlo?

schaeff rypadlo terex

Žádné rypadlo nebude vhodné pro všechny druhy práce, ale ve všech těch různých možnostech výběru značek, modelů a typů, který bude vhodný právě pro Vás?

Zajisté ten náš, SCHAEFF, který vám najisto poskytne nejlepší návratnost vaší investice, a to v jakémkoli časovém intervalu.

Následující článek v poradně vypíchne všechny důležité oblasti, které je třeba zvážit při výběru rypadla a bude veden jako diskuze, při které jednáte se svým dealerem.

Jak bude rypadlo používáno?

První krok před výběrem rypadla je zvážení a promyšlení , pro jaké účely bude Vaše rypadlo vlastně využíváno. Před každým úkonem zvažte:

 • S kterými materiály budu pracovat? Jaké rycí síly budu potřebovat k práci s tímto materiálem?
 • Jaké jsou půdní podmínky při práci?
 • Jaký bude přístup na staveniště?
 • Kolik prostoru k manipulaci bude mít stroj pro svou činnost?
 • S jak velkým množstvím materiálu budu pracovat?
 • Do jaké hloubky budu bagrovat?
 • Jaké druhy lžící a příslušenství budu potřebovat k efektivnímu dokončení práce?

Je výhodnější si rypadlo pronajmout nebo koupit?

schaeff rypadlo asbudPronájem rypadla na určitý druh práce a mít ho „po ruce“ Vám zvýší možnosti výběru mašiny, která se nejvíce hodí pro aktuální druh práce.

Nájem doplňkového příslušenství Vám taky zvýší okruh výhod:

 • Přístup k novějšímu nebo kvalitnějšímu příslušenství, které byste si normálně nemohli dovolit
 • Modifikace příslušenství pro speciální úkoly či práce
 • Profesionálně udržované a servisované příslušenství
 • Nouzová servisní podpora a pohotový přístup k dílům

Nicméně jestli dychtíte po koupi rypadla, tak buďte vždy opatrní a promyslete, jaký druh či velikosti práce budete nejspíš v budoucnosti s tímto strojem provádět, abyste nevyhodili peníze za stroje, které nejsou vhodné pro vaše podnikání.

Ohromnou výhodou koupě je její finální ekonomický efekt – vlastníte něco déle, platíte mnohem méně za splátky, jste více flexibilní k přijmutí vícero druhů zakázek. Navíc je stroj uchovatelem hodnoty a může být v případě potřeby likvidně prodán či použit k protiúčtu proti pořízení nového stroje.

schaeff rypadla

Specifikace rypadla

Až budete znát požadavky nutné k vykonávání Vaši práce, tak s námi zvažte následující body:

Velikost rypadla

Rypadla jsou dostupné ve váhové škále od 1 do 90+ tun. Výběr až příliš velkého rypadla může zapříčinit, že potenciál Vaši investice nebude plně využit a promarníte své peníze.  Na druhou stranu výběr příliš malého rypadla může vyústit, že nebudete stíhat vykonávanou práci a budete limitován druhem práce, které Váš stroj může stíhat a zvládat.

Vyberte si stroj, který bude mít odpovídající velikost k vzhledem k charakteru práce a dovolí Vám pohodlně operovat v dostupném prostoru. Mnoho menších rypadel je takzvaně s nulovým přesahem  a mají podvozky, které jim umožňují větší přístupnost a pohyb v úzkých prostorech.

Při výběru velikosti rypadla taktéž zvažte, jak budete své rypadlo dopravovat na pracoviště tam a zpět a kde bude uskladněno, když zrovna nebude užívání.

Váha rypadla

Posuďte pracovní místo, abyste poznali podloží, na kterém bude Vaše rypadlo pracovat. Čím větší a těžší Váš stroj je, tím je větší pravděpodobnost, že poškodíte terén, na kterém budete pracovat. To Vám bude dělat vrásky na tváři, když Vámi vykonávaná práce bude v krajinných oblastech nebo při přejezdech přes tenkou vozovku.

Poznámka: Nezaměňujte váhu stroje s maximální operativní váhou stroje, která určuje hmotnost, která může být zvednuta ramenem při úplném napnutí.

Síla a hloubka rýpání

Jak velkou hloubku kopání a jakou rycí sílu budete potřebovat k bezpečné manipulaci s materiálem? Zrekapitulujte si své dosavadní vykonané práce, do jaké hloubky jste při svých projektech kopali a zhodnoťte to s námi, rádi vám doporučíme typ a také doplňujícího příslušenství, které budou možná v budoucnosti potřebné pro vykonávání Vaší práce.

Výsyp materiálu

Kde budete materiál vysypávat, v jaké výšce? Budete vysypávat na auto? Jaká je výška hrany korby nákladního auta, zvládne vaše rýpadlo přenést lžíci přes hranu?

Velikost/kapacita lžíce

 • Kolik kubíků materiálu musíte odkopat, naložit?
 • Kolik času máte k dokončení práce?
 • Jak přesné musí být Vaše rypadlo?

Odpovědi na tyto otázky vás ujistí jak velké lžíce si vybrat pro danou práci, zároveň však zvažte, či nebudete potřebovat hydraulický či mechanický upínač a ekonomičnost jeho pořízení.

Ergonomie místa operátora a pracovní prostředí

Pokud máte před sebou velký úkol, tak se výběr kvalitního příslušenství či vybavení, které Vašemu operátorovi zpříjemní práci, se Vám vyplatí z dlouhodobějšího hlediska – zvýší bdělost při práci, postoj/morálku a pozornost k detailům.

Údržba

Pokud si najímáte nějaký druh vybavení, tak radši dvakrát zkontrolujte Vaší nájemní smlouvu, abyste jasně pochopili, jaká je vaše údržbová a servisní odpovědnost při nakládání s tímto zařízením.

Díky obtížnému druhu práce, které rypadla vykonávají, je zapotřebí strojům pravidelně poskytovat servis, aby se zabránilo nákladným problémům. Strojníci by měli detailně zkontrolovat každý stroj před a po použití. Komunikujte s námi, abyste získali různé servisní sady a náhradní díly pro případ nouze.

Rýpadla jsou jeden z nejuniverzálnějších strojů na staveništi, ale je zde mnoho faktorů, které mohou ovlivnit Vaši volbu rýpadla pasující pro váš „byznys“.

Nenechávejte volbu  modelu rýpadla na sobě samém a snažte se využít našich zkušeností, znalostí a dovedností tak, abyste byli u výběru rypadla jisti. Kontaktujte nás na obchod@asbud.cz

 

Update cookies preferences